A szókincs gyarapításának egyik legjobb módszere a szóképzés. A mai NÉMET kvíz és játék megmutatja, hogyan lehet főnevekből mellékneveket képezni az -ig és a -lich képzők segítségével.
Főnévből melléknév
Ha valaminek vagy valakinek a tulajdonságáról szeretnénk beszélni, mellékneveket használhatunk. A Milyen? kérdésre válaszoló szó gyakran végződik a magyar nyelvben „-s„-re: például kedves, alapos. A német nyelvben pedig sokszor használjuk az -ig vagy -lich végződést mellékneveknél.
Az -ig és -lich végződés a melléknév esetében
Sok főnév megkaphatja ezt a végződést és már kész is az újabb szó melléknév formájában. A barát barátságos (Freund – freundlich), a nap napos (Sonne – sonnig) lehet. Az örömből (Freude) varázsolhatunk örvendetes (erfreulich) eredményt, de örvendetes (freudig) eseményt is. A hitből (Glaube) lehet egy alig hihető (glaublich) történetet levezetni, de ugyanúgy hívő (gläubig) embereket is. A szájból (Mund) képezhetünk nagykorú (mündig) fiatalokat, akik akár egy szóbeli (mündlich) vizsgán is részt vehetnek. A szívélyes (herzlich) üdvözlet éppúgy a szívből (Herz) származik, mint egy aranyos (herzig) kisbaba.
A lista aligha teljes, de a szabály nem nehéz. Mindenesetre a melléknév jelentését könnyebb kitalálni, ha ismerjük az alapszót. Ha pedig sok nyelvi anyagot hallgatunk, a szóképzésre is rá fog állni a nyelvünk.
Kvíz és játék a melléknevekkel
Ez a kvíz 15 mondatot tartalmaz, amelyekben hiányzik a melléknév. Segítségül zárójelben megtalálod a főnevet, amelyből melléknevet kell képezned. A helyes megoldást önállóan kell beírnod. Miután az összes választ megadtad, a befejezés gombra kattintva meg is kapod az eredményed. Ha elsőre nem sikerül tökéletesen, ne csüggedj, hiszen a kvízt többször is játszhatod.
Ha tetszik a játék, kövesd a bejegyzéseket. Időről időre újabbakkal találkozhatsz majd. Ha kérdésed vagy javaslatod van, jelezd. Ha van ötleted, hogy milyen kvízt szeretnél látni, írd meg. Jó szórakozást!
Német kvíz középfokon - Deutsch-Quiz Mittelstufe
Melléknév képzése (-ig/-lich)
#1. Er tat es ….. (die Absicht).
#2. Der Junge ist sehr ….. (der Fleiß).
#3. Sie fühlt sich hier nicht ….. (das Glück).
#4. Die Suppe ist zu ….. (das Salz).
#5. Du hast mir den Tag ….. (der Grund) verdorben.
#6. Alle waren ….. (die Freude) überrascht.
#7. Das ist aber ….. (der Ärger).
#8. Du bist aber ….. (die Neugier).
#9. Mein Onkel ist sehr ….. (der Geiz).
#10. Das musst du ….. (die Schrift) machen.
#11. Ich fühle mich ….. (der Körper) erschöpft.
#12. Seien Sie doch nicht so ….. (die Angst)!
#13. Der Herr war sehr ….. (der Freund).
#14. Der Abend war recht ….. (die Lust).
#15. Auf der Straße ist es ….. (die Ruhe).